آهن اسفنجی چیست ؟

آهن اسفنجی چیست
آهن اسفنجی چیست ؟
Review: 4.67 - "آهن اسفنجی چیست ؟" by , written on اسفند ۱۶, ۱۳۹۶

آهن اسفنجی چیست ؟ در این مطلب می خواهیم درباره ی محصولی به نام آهن اسفنجی صحبت کنیم که ویژگی ها و موارد استفاده ی خاصی دارد. این محصول به طور مستقیم از احیای سنگ آهن (گندله) تولید می شود. در احیای سنگ آهن اکسیژن آن خارج می شود و به شکل قطعات کروی تو […]

آهن اسفنجی چیست ؟ در این مطلب می خواهیم درباره ی محصولی به نام آهن اسفنجی صحبت کنیم که ویژگی ها و موارد استفاده ی خاصی دارد. این محصول به طور مستقیم از احیای سنگ آهن (گندله) تولید می شود. در احیای سنگ آهن اکسیژن آن خارج می شود و به شکل قطعات کروی تو خالی ایجاد می شود و به دلیل همین تو خالی بودن به آن صفت اسفنجی می دهند. آهن اسفنجی عیار بالایی دارد و کمترین میزان ضایعات را نیز دارا می باشد.

استفاده از آهن اسفنجی

آهن اسفنجی پس از تولید در کوره می رود و پس از ذوب شدن به شکل های مورد نیاز در می آید. شکل اسلب، بیلت و میلگرد حالت هایی هستند که ممکن است آهن اسفنجی پس از ذوب شدن به آن ها در بیاید. از آهن اسفنجی در کوره های القائی به جای قراضه استفاده می شود که البته این کار نیاز به دانش زیادی دارد و در صورتی که شرایط را برای استفاده از آن ایجاد کنید می توانید سود مناسبی از این مورد ببرید. مهم ترین استفاده و کاربرد آهن اسفنجی آن است که می توان به طور کلی از این نوع آهن به جای ضایعات آهن استفاده کرد و آهن ذوب شده ی لازم برای کار را از این طریق تامین کرد. آهن اسفنجی از کاربردی ترین مواد در عصر جدید صنایع فولاد می باشد.

احیای سنگ آهن برای تولید آهن اسفنجی

احیای سنگ آهن از دو روش استفاده از منابع گازی و زغال سنگ انجام می شود. با توجه به شرایط محیطی و امکانات کارخانه یکی از این روش ها باید انتخاب شود. به عنوان مثال در کشور ما ایران با توجه به منابع زیاد گازی، استفاده از گاز برای احیای سنگ آهن منطقی تر و آسان تر می باشد. از طرف دیگر استفاده از زغال سنگ آلودگی هوای بیشتری را تولید می کند و بهتر است که از منابع گازی استفاده شود. با این وجود در کشورهایی مانند هند از منابع زغال سنگ برای تولید آهن اسفنجی استفاده می شود.

احیای سنگ آهن از طریق هر کدام از این منابع، روش هایی دارد که در زیر به آن ها اشاره شده است:

منابع گازی:

  • روش میدرکس (Midrex)
  • اچ – وای – ای (HYL)

منابع زغال سنگ:

  1. SL/RN (اس – ال – آر – ان)
  2. Jindal (جیندال)
  3. DRC (دی – آر – سی)

آهن اسفنجی نوع دیگری نیز دارد. این نوع از آهن اسفنجی بریکت نام دارد که خودش به سه نوع تقسیم می شود! بریکت از نظر شیوه ی تولید با آهن اسفنجی فرق چندانی ندارد و فقط در زمان تولید تحت فشار قرار می گیرد و در نهایت به ۳ نوع بریکت گرم آهن اسفنجی ، بریکت نرمه آهن اسفنجی و بریکت سرد آهن اسفنجی تقسیم می شود.

 

در اینجا این مطلب درباره ی آهن اسفنجی چیست ؟ به پایان رسید و ما امیدواریم که اطلاعات لازم را در این زمینه به دست آورده باشید. شرکت میهن نور به عنوان یکی از بزرگترین شرکت ها در صنایع نورد و فولاد ، با تولید و فروش سیم خاردار خطی و همچنین سایر انواع سیم خاردار آماده ی خدمت رسانی به شما هموطنان گرامی می باشد.

برای آشنایی و اطلاع از سایر محصولات ما می توانید از صفحه ی محصولات دیدن فرمایید. همچنین جهت اطلاع از قیمت ها و کسب اطلاعات بیشتر لطفا به صفحه ی تماس با ما مراجعه کنید.

امتیاز دهید:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4٫67 out of 5)
Loading...
اشتراک گذاری در:

یک دیدگاه در “آهن اسفنجی چیست ؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *